Masaż leczniczy
Masaż leczniczy Wrocław
Masaż leczniczy jest jednym z rodzajów masażu, obok np. masażu relaksacyjnego czy klasycznego. Od innych typów masażu odróżnia go to, że służy przede wszystkim leczeniu chorób, bólu oraz innych dolegliwości. Oprócz oddziaływania czysto medycznego, wpływa na organizm również odprężająco i uspakajająco. Z masażu leczniczego korzystają nie tylko pacjenci w trakcie procesu leczenia. Często decydują się na niego także osoby zdrowe, które chcą poprawić funkcjonowanie organizmu i samopoczucie. Masaż nie ogranicza się do pracy z samym brzuścem mięśniowym, ale zawiera odrębne techniki na przegrody międzymięśniowe oraz przyczepy. Jest skuteczny również w terapii blizn oraz przy ograniczeniach elastyczności tkanek miękkich, w tym oczywiście mięśni determinujących ruchomość w stawach. Nie jest zwykle bolesny, a jego efekt jest odczuwany natychmiast. Wyróżniamy min. masaż punktowy, głęboki, segmentarny, ale także wibracyjny, odchudzający czy z ten wykorzystaniem bańki chińskiej.
Masaż punktowy polega na uciskaniu konkretnych miejsc na ciele za pomocą kciuka, w regularnych odstępach czasu. Niezwykle skutecznie zmniejsza, a nawet całkowicie likwiduje bóle głowy, karku, zębów, ucha, mięśni i stawów. Usuwa napięcie w organizmie, reguluje przemianę materii, zwalcza zmęczenie, senność, brak energii, a także relaksuje i poprawia samopoczucie.
Masaż głęboki, inaczej masaż tkanek głębokich, jako forma terapii manualnej tkanek miękkich, oddziałuje na głębsze warstwy mięśni i tkanki łącznej. Polega na powolnych i precyzyjnych ruchach powodujących nacisk o sile dopasowanej do poziomu napięcia tkanek. Choć po tego rodzaju masażu leczniczym pacjenci czasem odczuwają bolesność, to skutecznie działa rozluźniająco i może być naprawdę przyjemny. Stosowane techniki mają na celu zwiększenie ruchomości oraz elastyczności tkanek. Są więc używane w leczeniu kontuzji i urazów, przewlekłych bóli mięśni, długotrwałego przemęczenia czy problemów związanych z nieprawidłową postawą.
Masaż segmentarny opiera się na założeniu, że skóra, tkanka łączna, tkanka mięśniowa oraz narządy wewnętrzne wzajemnie na siebie oddziałują. Stany chorobowe organów wewnętrznych powodują więc zmiany w tkankach konkretnych segmentów ciała. Dlatego też ten rodzaj masażu leczniczego jest najczęściej stosowany w odniesieniu do chorób organów wewnętrznych. Ale nie tylko, ponieważ pomaga także walczyć z niektórymi zaburzeniami układu krążenia i układu nerwowego, niektórymi chorobami kręgosłupa i stawów, a także niektórymi urazami. W pierwszej kolejności usuwa napięcia powierzchowne, a później napięcia położone głębiej w ciele.
Poza masażem leczniczym istnieją również inne formy oddziaływań stosowanych w fizjoterapii np. masaż bańką chińską- to forma, terapii którą można optycznie wyszczuplić sylwetkę, poprawić ukrwienie skóry i mięśni, zadziałać na podskórną tkankę tłuszczową, przyspieszyć przemianę materii oraz wymodelować sylwetkę.
Poprzednia Następna